Kovid nie je rasista

Autor: Peter Pollák | 20.11.2020 o 11:28 | (upravené 20.11.2020 o 11:39) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  408x

Ako mnohí z vás aj ja som “na Facebooku”. Aj ja vnímam rôzne správy, ktoré sa mi tam pri scrollovaní denne zobrazujú. Myslím, že moja mediálna gramotnosť dokáže členiť čo je výmysel a čo naopak “zapácha”

ZDIEĽANIE NAŠE KAŽDODENNÉ
 

Počas celoslovenského testovania sa toho internetom premlelo až až. Jednou zo správ, ktorá ma zaujala bolo, že“Rómske osady sú liahňou šírenia COVIDu”. Z komentárov som mal pocit, že ľudia (aj tí trollovskí) príspevky tohto typu zdieľali s desivou nenávisťou až úškrnom na tvári. 

AKO PREBIEHALO TESTOVANIE V OSADÁCH?

Na rovinu. Sám som Róm, sám som vyrastal v osade. Sám sa pravidelne cez víkend do jednej takej vraciam, a tak som hneď popreklikal pár oficiálnych stránok, aby som si hore spomenutú informáciu overil. Prípadne vymyslenú správu argumentoval. Ale len tým, ktorí majú otvorenú myseľ a pravdivú informáciu im neblokujú ich etnické predsudky. Žiaľ, takí ani keď vidia neuveria. Ale to je na iný blog. :)
Teda k veci. Videl som ľudí v osadách, ktorí zodpovedne na testovanie prišli, disciplinovane mali nasadené rúška, pokojne stáli v odstupoch, rodiny pokope. Žiadne nevraživé slová na opatrenia či testovanie. Ľudia prišli, ukázali občiansky, nechali sa otestovať, vyčkali a prevzali si certifikát. Počkať, počkať... o kom to píšem? Áno, o ľuďoch z marginalizovaných skupín. A áno, úplne sa to zhoduje s majoritným správaním ľudí počas testovania. To len pre predstavu reality.

AKO TO JE TEDA S POMEROM POZITÍVNYCH?

Z dát Ministerstva obrany vieme, že percento pozitívne nakazených v rómskych komunitách je POROVNATEĽNE PODOBNÉ s percentami pozitívne testovaných v majorite. 
Teda polopate. Žiadne extrémne výkyvy medzi minoritou a majoritou v tomto nehľadajme. Celoplošné antigénové testovanie nám ukázalo, že COVID nakazil ľudí po celom Slovensku a svete, bez rozdielu na etnikum. Vírus nie je žiaden rasista. Našťastie!

BUĎME ALE KRITICKÍ

Existujú špecifické a veľmi konkrétne obývané oblasti rómskou komunitou, ktorej percento bolo vyššie ako na zvyšku Slovenska. Treba prízvukovať, že ide o veľmi špecifické oblasti a v minimálnom počte, ale predsalen sú.
Vieme, že na Slovensku po lete “vyletela” krivka pozitívnych ľudí z okolia Oravy, Čadce a aj Bardejova. Oslavy, svadby v Poľsku či viacgeneračné bývanie. Aj to bolo odôvodnenie epidemiológov, prečo išla krivka hore. 

Odôvodnením vyššej krivky pozitívne nakazených v osadách je zlá hygiena. Avšak je toprístup k čistej pitnej vode, kanalizácia, vodovod...  Príčinou sú chýbajúce základné ľudské potreby, bez ktorých si mnohí nevieme život ani len predstaviť.

Nie je to o tom, že ľudia hygienu nechcú dodržiavať. Oni proste plnohodnotnú kanalizáciu ani nemajú. A tam, kde nie je 200percentná hygiena si koronavírus cestičku veľmi rýchlo nájde. Priam takú vyhľadáva.
Nech to znie akokoľvek- komukoľvek. Áno, práve som porovnal príčinu šírenia na Orave a v niektorých rómskych osadách, pre vizibilitu, že každá negatívna situácia má svoju príčinu a korene.

Korene, ktoré je potrebné systémovo riešiť. Korene kanalizácie a vodovodu v niektorých osadách majú však aj svoju históriu. Tá siaha spätne k predchádzajúcej vláde. Tá sľubovala. Ale zo sľubov si človek ruky neumyje.

Toto volebné obdobie sme v koalícii traja poslanci - Romáci. Ja som jedným z nich. Moje korene sú tiež z osady.

Predpokladajme, že poznám situáciu reálne z praxe a mám mandát na úpravu systému. Čo tak to konečne prepojiť a zmeniť nedôstojné hygienické živobytie občanov na naplnené základné potreby človeka s vodovodom a kanalizáciou?

SPÄŤ NA ZAČIATOK

Čísla, dáta, štatistiky z testovania potvrdili, že rómske komunity sú na tom podobne ako ostatné časti obcí a miest.

Že Rómovia a Rómky sú rovnako disciplinovaní a zodpovední ako majoritné obyvateľstvo.
Že neoverovanie faktov a konšpirácie šíria v spoločnosti len nenávisť.

Že je dobré si informácie overiť a rozširovať svoju mediálnu gramotnosť.

ŽE COVID NIE JE RASISTA!

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?